Z cyklu "Kobiety Sukcesu" przedstawiamy: Indra Nooyi

Indra Nooyi


Indra Nooyi, indyjska imigrantka, która przez 12 lat zarządzała korporacją PepsiCo, powiedziała kiedyś o sobie: "emigrantka, kolorowa i kobieta: trzy powody przeciwko tobie". Mimo wielu przeciwnościom dokonała niemożliwego i do 3 października 2018 roku pełniła obowiązki dyrektorskie czwartej co do wielkości na świecie firmy zajmującej się produkcją żywności i napojów. Była pierwszą kobietą w historii PepsiCo na stanowisku prezesa.


Historia imigrantki z Indii


Indra Krishnamurthy Nooyi urodziła się 28 października 1955 r. w Tamil Nadu w Indiach. Jej ojciec pracował w Banku Państwowym Hyderabad, a dziadek był sędzią okręgowym. Rodzice kładli duży nacisk na wykształcenie dzieci. Indra obroniła licencjat z fizyki, chemii i matematyki w Madras Christian College, a tytuł magistra uzyskała w Indyjskim Instytucie Zarządzania (IIM) Calcutta w dziedzinie finansów i marketingu.
Po studiach rozpoczęła prace w międzynarodowej korporacji Johnson & Johnson w Bombaju na stanowisku menedżer produktu. W 1978 r. wyjechała na studia Yale Management School do USA, gdzie dotychczasowe osiągnięcia imigrantki nie robiły na nikim wrażenia więc usiała zacząć swoją karierę zawodową od zera. Nooyi pracowała na nocne zmiany jako recepcjonistka, aby zdobyć pieniądze na rachunki. Kobieta, która na co dzień nosiła barwne indiańskie sari, za oszczędzone pieniądze kupiła pierwszy elegancki kostium na rozmowę kwalifikacyjną. Jeden z profesorów doradził jej, żeby zawsze była sobą, gdyż tylko w ten sposób zachowa autentyczność, co w późniejszym okresie stało się jej ogromnym atutem.
„Jeśli jest się tak jak ja kobietą urodzoną za granicą, aby osiągnąć sukces, trzeba być bardziej inteligentnym od innych i dużo więcej pracować. Dyplom renomowanej amerykańskiej uczelni, jaką jest Yale, sprawił, że zostałam zaakceptowana przez tutejszy świat biznesu.” - Indra Nooyi
Nooyi dostała pracę w znanej firmie konsultingowej Boston Consulting Group, której jednym z klientów była marka Pepsi. Po rozmowie z dyrektorem generalnym Rogera Enrico z Pepsi rozpoczęła pracę na stanowisku dyrektora ds. strategii, koordynowała działalność takich marek jak KFC, Pizza Hut czy Taco Bell. Analizując mocne i słabe strony strategii, wprowadziła do amerykańskiej korporacji ducha "slow" - zdrowszy wizerunek produktów firmy. Przesunęła marki oferujące fast foody do nowo powstałego przedsiębiorstwa Yum! Brand i doprowadziła do przejęcia marki soków owocowych Tropicana oraz producenta żywności Quaker Oats. Nadzorowała wprowadzenie do portfolio Pepsi ekologiczne produkty, takie jak Pepsi Natural.
Dzięki precyzyjnej analizie przewidziała spadek popularności napojów gazowanych i zaplanowała strategię wejścia Pepsi na rynek napojów sportowych we współpracy z Gatorade. Nooyi stawiała na biznes odpowiedzialny społecznie, dzięki niej
firma do dziś zajmuje się problemem otyłości, przeznaczając rocznie setki tysięcy dolarów na badania.
Gdy Indra Nooyi w 2000 r. objęła funkcję dyrektora finansowego, roczne przychody firmy wzrosły o 72 proc., a zysk netto wzrósł ponad dwukrotnie, aż do 5,6 mld dolarów w 2006 r.

,,Never hide what makes you" - Indra Nooyi (tłum. Nie wstydź się tego, co Cię tworzy)
Irdna Nooyi przez wiele lat zajmowała miejsce w pierwszej dziesiątce rankingu Forbes 100 najpotężniejszych kobiet na świecie. Jej majątek w 2018 roku wyceniany był na 80 mln dolarów. Była prezes PepsiC angażuje się w wiele projektów społecznych, należy m.in. do organizacji The World Justice Project. Nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach i tradycjach. Będąc matką dwójki dzieci, rodzinę stawia zawsze na pierwszym miejscu.

Źródła:
http://businessandprestige.pl/indra-nooyi-imigrantka-z-indii-ktora-przez-12-lat-zarzadzala-pepsico/
https://forsal.pl/twarzebiznesu/artykuly/745519,indra-nooyi-z-pepsico-emigrantka-z-indii-na-czele-wielkiego-koncernu.html