Dyrektor generalna YouTube

Warto próbować robić w życiu coś, co ma znaczenie i być wdzięcznym za wszystkie możliwości, które otrzymaliśmy - Susan Wojcicki


Susan Wojcicki obejmuje stanowisko prezesa YouTube od 2014 roku, jej majątek szacowany jest na 500 milionów dolarów. Została uznana przez magazyn "Forbes" za jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata.


Polskie pochodzenie


Susan Wojcicki urodziła się 5 lipca 1968 roku w hrabstwie Santa Clara w Stanach Zjednoczonych, a dorastała na kampusie prestiżowego Uniwersytetu Stanforda w Palo Alto w Kalifornii. Jej rodzicami są Stanisław (Stanley) Wojcicki - profesor fizyki urodzony w 1937 r. w Warszawie i Esther Wojcicki (z domu Hochman) dziennikarka żydowsko-rosyjskiego pochodzenia, która pracuje jako nauczycielka w lokalnym liceum, wśród jej uczniów byli m.in. córka Steve’a Jobsa oraz aktor James Franco.

Franciszek Wójcicki, dziadek Susan - przynależał do ścisłej elity intelektualnej dwudziestolecia międzywojennego. Ukończył przed wojną studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Przewodził działalności Polskiej Akademickiej Młodzieży Ludowej, na terenie Warszawy. Próbował stworzyć opozycję wobec rządów komunistycznych.


Giganci z Doliny Krzemowej


W latach 1986−1990 studiowała historię i literaturę na Harvardzie, a następnie ekonomię na University of California w Santa Cruz i podyplomówkę na UCLA’s Anderson School of Management. Jak twierdzi, dopiero kurs informatyczny dla początkujących, w którym wzięła udział na ostatnim roku studiów na Harvardzie, kompletnie zmienił jej światopogląd. Zakochała się w technologii i możliwościach jakie dawał internet i który docierał już do ludzi na całym świecie.

Susan rozpoczęła pracę w koncernie Intel. W 1998 roku wynajęła dwóm studentom Sergeyowi Brinowi i Larry’emu Page’owi swój garaż, aby mogli w nim założyć spółkę Google Inc, która z czasem stała się światowym imperium.

W 1999 roku Wojcicki została 16. pracownikiem Google’a oraz pierwszą menedżerką ds. marketingu. To ona odpowiada za obecny kształt wyszukiwarki Google, jest także pomysłodawczynią Google Books, Google Images, Google Analytics i Google Ads. Jeden ze znaków rozpoznawczych - logotyp nawiązująca do różnych wydarzeń i rocznic, także jest pomysłem Susan. W 2006 r. została szefową Google Videos, platformy do darmowego udostępniania plików wideo, która powstała na krótko przed serwisem YouTube. Zarządzane przez Susan produkty reklamowe przyniosły w 2010 roku 28,2 miliardów dolarów przychodów dla Google.

Nie potrzeba gigantycznych inwestycji, żeby założyć kolejną wspaniałą firmę. Potrzebna jest wyłącznie idea, odwaga, aby za nią podążać i dobre środowisko, które nie pozwoli jej zmarnować. - Susan Wojcicki

YouTube został założony przez Chada Hurleya, Steve’a Cohena i Jaweda Karima, pracowników PayPala. Stał się jedną z najszybciej rozwijających się witryn w internecie. Strona liczyła średnio 100 milionów odsłon wideo dziennie. Susan dostrzegła ogromny potencjał Youtuba i zasugerowała szefom, aby odkupili startup. Transakcja została sfinalizowana na kwotę 1,6 mld dolarów.

W 2014 roku Susan Wojcicki została prezesem YouTube. Susan uważa, że początkujący przedsiębiorcy i twórcy potrzebują takich narzędzi, dzięki którym w pełni będą mogli się rozwijać.

Jesteśmy świadkami unikalnego punktu zwrotnego w historii, gdzie technologia i talent zaczynają jednoczyć się, dając ludziom niesamowite możliwości - Susan Wojcicki


Działania na rzecz kobiet


Susan była inicjatorką płatnego urlopu macierzyńskiego w Google. W znacznej mierze odpowiada za kreowanie polityki Google’a w zakresie warunków zatrudnienia i kultury korporacyjnej, to dzięki jej działaniom Google jest firmą oferującą pracownikom jedne z lepszych warunków na rynku.

W 2015 roku na spotkaniu poświęconym kobietom robiącym karierę w kierunkach inżynierskich i matematycznych przekonywała, że kobiety nie mogą bać się mówić głośno o tym, na co zasługują, bez względu czy są to wyższe zarobki czy awans.

Obecnie jest żoną Dennisa Tropera, z którym ma pięcioro dzieci. Susan dąży do zachowania zdrowego balansu między pracą, a życiem prywatnym. Trzeba umieć utrzymać równowagę, ponieważ sukces opiera się na kreatywności, a nie - na liczbie przepracowanych godzin.

Źródła:
https://geek.justjoin.it/ekonomistki-ceo-youtube-historia-susan-wojcicki/
http://businessandprestige.pl/kobiety-sukcesu-susan-wojcicki/